Hirudoid krem prospektüs, içerisinde ilaç ile ilgili bilinmelerin bulunduğu bir bilgilendirici metindir. Bu bağlamda ilaç kullanımı öncesinde prospektüs incelemesi yapılması, yanlış kullanımların önlenebilmesi açısından oldukça önemlidir. Kan oturması, morluk, çürük, ödem vb. sağlık sorunlarının giderilmesinde tercih edilen ilaç, çeşitli etken maddeler ile birlikte oluşturulmuştur.

İlacın etken maddesi mukopolisakkarit polisülfat olarak bilinmektedir. İçerisinde yer alan etken madde ile birlikte genel olarak çürük, ödem, morluk, kan oturması gibi sorunların tedavisinde kullanılan ilaç, doktor tavsiyesi ile birlikte kullanılmalıdır. Her ilaçta olduğu gibi bu krem için de doktor tavsiyesinin oldukça önemli olduğunu ifade etmek gerekmektedir.

Bilindiği üzere çeşitli ameliyat sonrasında cildin farklı bölgelerinde morluk ortaya çıkabilir. Burun ameliyatı, bu konu ile ilgili verilebilecek örneklerden bir tanesidir. Bu tarz ameliyatlar sonrasında ciltte oluşan morlukların giderilmesi noktasında, Hirudoid forte kremin ön plana çıktığını ve doktorlar tarafından bu kremin tavsiye edildiğini ifade etmek gerekmektedir. Krem kullanımı öncesinde bilinmesi gereken pek çok husus bulunmakta olup bu hususlar genel olarak Hirudoid forte krem prospektüs bünyesinde yer almaktadır. Bu bağlamda ilaç kullanımı öncesinde prospektüsün dikkatli bir şekilde okunması gerekmektedir.

Hirudoid Krem Nedir?
Hirudoid Krem Nedir?

Hirudoid Krem Nedir?

Bilhassa vücutta ortaya çıkan morlukların tedavisinde kullanılan Hirudoid krem, eczanelerden satın alınabilecek kremlerden bir tanesidir. İlaç kullanımı öncesinde doktor muayenesinin gerçekleştirilmesi, ilaç kullanımı ile birlikte meydana gelebilecek çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasını engelleme konusunda etkili olduğu için kişilerin bilinçsiz bir şekilde krem kullanımında bulunmaması gerekmektedir.

Pek çok kullanım alanı ile birlikte ön plana çıkan krem, mukopolisakkarit polisülfat etken maddesinden meydana gelmektedir. Bunun dışında aşağıdaki gibi sıralanabilen çeşitli yardımcı maddeler de bulunmaktadır:

 • Cutina
 • Miristil alkol
 • Orta zincirli trigliserit
 • İzopropil miristat
 • İzopropil alkol

Bu ve buna benzer yardımcı maddeler ile meydana getirilmiş olan ilaç, pek çok alanda tedavi edici bir şekilde kullanılmaktadır. Bu alanlardan bir tanesi de ciltte meydana gelen morlukların giderilmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hirudoid forte krem prospektüs konu ile ilgili detaylı bilgileri sunmaktadır. Bu nedenle ilacı kullanacak olan kişilerin, kremin kullanım talimatına uygun bir şekilde hareket etmesi ve önerilen dozlarda kullanması gerekmektedir. Bunun yanı sıra herhangi bir yan etkinin görülmesi sırasında kesinlikle vakit kaybetmeden doktor kontrolüne gitmek gerekmektedir.

Hirudoid Krem Ne için Kullanılır?

Pek çok cilt sorununda kremin kullanıldığı görülmektedir. Bu bağlamda Hirudoid krem kullanım alanlarını genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

 • Ezilme, burkulma, eklemlerde su toplama ve şişme
 • Morluk, çürük ve kan oturması
 • Ödemin giderilmesi

Bu ve bunun gibi alanlarda kullanılan krem, uygun dozlarda belirli aralıklarla kullanılmalıdır. Doktor tarafından tavsiye edilen dozun üzerine çıkmak oldukça sakıncalıdır.

Pek çok kimse, ilaçla ilgili pek çok hususu merak etmekte olup bu hususlar ile ilgili derinlemesine bir şekilde araştırma yapmaktadır. İnsanların merak ettikleri hususlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkan durum, Hirudoid jel gözaltına sürülür mü şeklindedir. Konu ile ilgili detaylı bilgi alınabilmesi için bir uzman görüşüne başvurulması gerekmektedir. Fakat ilacın kesinlikle göz temasından kaçınılması gerekmekte olup bu konuda herhangi bir yanlışlık yapılması durumunda doktor kontrolüne gidilmesi gerekmektedir.

Hirudoid Krem Nasıl Kullanılır?
Hirudoid Krem Nasıl Kullanılır?

Hirudoid Krem Nasıl Kullanılır?

Hirudoid forte krem prospektüs içerisinde ilacın kullanım şekline dair çeşitli bilgiler bulunmaktadır. Bu bağlamda ilacın kullanımı ile ilgili şu şekilde bir sıralama yapılması olanaklıdır:

 • Tedavi edilecek olan cilt bölgesine yaklaşık olarak 3-5 cm olacak şekilde kremin sürülmesi ve ardında hafif bir masaj eşliğinde kremin yedirilmesi gerekmektedir.
 • Kremin ilgili alana sürülmesinde günde birkaç kere işlem tekrarlanmaktadır.
 • Ciltte yer alan sorunun büyüklüğüne göre bir günde kullanımı artış gösterebilmektedir. Fakat yine de doktor tarafında tavsiye edilen dozun üzerine çıkılmaması gerekmektedir.
 • Ciltteki sorunlu alanın ultraviyole ışınlarına maruz kalmaması gerekmekte olup bu konuya hassasiyet gösterilmesi oldukça önemlidir.

Yukarıdaki hususların her biri, kremin nasıl kullanıldığına dair bizlere detaylı bilgiler vermekte olup kremin kullanım yöntemine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Hirudoid Krem Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kremin kullanımına dair bilinmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Bu hususlar, ilacın yanlış bir şekilde kullanılmasını önleyeceğinden ötürü bu hususlara özen gösterilmesi tavsiye edilmektedir. Dikkat edilmesi gereken noktaları genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

 • Çocuklarda kremin kullanımına dair özel bir bilgi bulunmamaktadır.
 • Hamile ve emzirme dönemlerinde doktor tavsiyesine başvurulması, sağlık açısından oldukça önemli bir husustur.
 • Hurudoid forte jel sivilce için kullanımı konusunda doktor tavsiyesine başvurmak gerekmektedir.
 • Kremin yaşlılardaki kullanımına dair özel bir bilgi bulunmamaktadır.
 • Kremin kullanımının unutulması durumunda çift doz alınması kesinlikle önerilmemektedir.

Yukarıdaki hususların her biri, kremin yanlış bir şekilde kullanılmasını engelleyeceğinden ötürü bu konulara dikkat edilmesi ve hatalı kullanımdan kaçınılması gerekmektedir.

Hirudoid Krem Yan Etkileri Nelerdir?
Hirudoid Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Hirudoid Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilaçta olduğu gibi bu kremde de çeşitli yan etkiler bulunmaktadır. Bu yan etkileri genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

 • Ciltte kızarıklık vb. duyarlılıklar oluşabilir.

Yukarıdaki yan etki dışında herhangi bir etkinin görülmesi durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurulması ve var olan sorunun doktora iletilmesi gerekmektedir.

Hirudoid Krem Morlukları Kaç Günde Geçirir?

Bilindiği üzere krem genel olarak morluklar için kullanılmaktadır. Bu bağlamda Hirudoid forte jel morlukları kaç günde geçirir sorusu, pek çok insan tarafından sorulmaktadır. Bu konuda morlukların büyüklüğüne göre cevabın değişeceği bilinmektedir. Bu nedenle çok daha sağlıklı bilgilerin edinilebilmesi için doktor gözetiminde ilacın kullanılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra ilaç kullanımı sonrasında herhangi bir şekilde beklenmedik etkilerin görülmesi, doktor muayenesine gerek duyulduğunu belirtmektedir. Bu nedenle ilaç kullanımında farklı etkileri gözlemlediğiniz zaman, bunu doktorunuz ile paylaşınız.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bunun yanı sıra, Madecassol Krem Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılır? adlı yazımızı da okumanızı öneririz.