Elma sirkesi, genellikle yemeklerde kullanılan fermente meyve suyudur. Elma sirkesi, bilinenin aksine oldukça faydalıdır. Keskin kokusu nedeni ile pek tercih edilmese de, vücut ve saçlar için kullanılması gereken bir bakım ürünüdür.

Elma sirkesi ile saç bakımı yapılabilmektedir. İçeriğinde yabancı bir madde olmadığı için kimyasallara maruz kalmadan saçlarınızı sirke ile besleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, az maliyetli olması nedeniyle herkes tarafından erişilebilir bir üründür.

Elma Sirkesinin Saça Faydaları
Elma Sirkesinin Saça Faydaları

Elma Sirkesinin Saça Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesi, özellikle saç bakımında pek çok üründen daha etkilidir. Elma sirkesi, kuaföre gitmeden saç bakımı yapmak isteyenler için ideal olmaktadır. Aşağıda yer alan listede elma sirkesinin saça faydaları sıralanmaktadır.

 • Saçların temizlenmesine yardımcı olur. Özellikle saç köklerinde kalan şampuan kalıntılarının giderilmesini sağlar.
 • Saçı elma sirkesi kullanarak yıkamak, yağlanma sorununu engeller. Doğal pH dengesinin korunmasına yardımcı olur.
 • Boya ve ısı kullanımı sonucu yıpranan saçların eski haline dönmesini sağlar.
 • Elma sirkesi, saç diplerinin daha fazla hava almasını destekler. Bu sayede, saç daha hızlı uzar.
 • Düzenli olarak kullanıldığı zaman saçların gürleşmesini sağlar. Sağlara dolgunluk kazandırır.
 • Saçların ve saç derisinde oluşan tahrişleri en az seviyeye indirir.
 • Saç derisindeki kaşıntı sorununu ortadan kaldırır.
 • Saçtaki bakterileri öldürerek daha sağlıklı saça sahip olmanızı destekler.
 • Saçları etkili bir şekilde temizlediği için kepek sorununu çözer.

Elma Sirkesi Saçta Nasıl Kullanılır?

Elma sirkesi ile saç bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Elma sirkesi keskin asitlerden biri olduğu için direkt olarak saça temas ettirilmemelidir. Sirke, su ile seyreltilmelidir. Elma sirkesi saça uygulanacağı zaman 1/1 ölçüler kullanılmalıdır. Karışım yapacağınız zaman ne kadar sirke kullanacaksanız, bir o kadar da su kullanmalısınız. Aksi halde saç deriniz tahriş olabilir. Saçları için elma sirkesi kullanacak olanlar hassas bir cilde sahipse, 2 bardak su ve 1 bardak sirkeyi karıştırmalıdır. Bu sayede, sirkenin etkisi azalacağından olası tahrişlerin önüne geçilebilmektedir. Elma sirkesi kullanımı ile ilgili bilinmesi gereken detayları öğrenmek için aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

 • Banyoda şampuan işleminden sonra saçınıza elma sirkesi dökebilir ve bir süre bekledikten sonra su ile durulayabilirsiniz.
 • Elma sirkesi ile saç bakımı, haftada en fazla 2 defa olacak şekilde yapılmalıdır. Aksi halde, saçta aşırı kuruluk sorunu ortaya çıkabilir.
 • Sirkeli su, saçtan iyice durulandığı zaman herhangi bir kötü koku bırakmamaktadır. Ancak, sirke kokusuna hiç tahammül edemeyenler, yaptıkları sirkeli suyun içerisine birkaç damla esansiyel yağ ekleyebilir.
 • Sirkeli su, saçlarda sertleşme yapabilir. Ancak sirkeli su işleminden sonra saç kremi ya da saç açıcı sıvı kremler kullanmanız durumunda saçlarınız normal haline dönecektir.
 • Elma sirkesi yerine, marketlerde satılan beyaz sirkeler ile de kullanılabilmektedir.
 • Sirke ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi İle Saç Uzatma

Elma sirkesi, saça bakım yapmak için banyoda kullanılabileceği gibi, günlük olarak da saç uzatma için de uygulanabilmektedir. Bu durumda, sirkeli su saçtan durulanmayacağı için sirke ve suyun karıştırılma oranı farklılık göstermektedir. Eğer sirkeli su 1/1 ölçüler ile saça uygulanırsa, saçınız zarar görecektir.

Elma sirkesi ile saç uzatma yöntemi için 4 su bardağı suyun içerisine çeyrek bardak kadar elma sirkesi koyulmalıdır. Bu yöntemi denemek isteyenler, suya daha fazla sirke karıştırmamalıdır. Sirke ile suyu belirtilen ölçülerde karıştırdıktan sonra sprey şişesine aktararak haftada 3 defa saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Hassas saç derisine sahip olanlar, bu işlemi yaptıktan sonra fazla beklemeden saçlarını durulayabilir. Yağlı saçlılar ise karışımı bir müddet bekletirse, daha etkili sonuçlar alacaktır.

bilgihakkinda.com

Mantazol Krem Ne İçin Kullanılır?