Madecassol krem, Bepanthol gibi kremler insanlar arasında yoğun şekilde araştırılır. Bunlardan Madecassol, Centella Asiastica bitkisinin kullanılmasıyla meydana getirilen bir kremdir. Medikal olup cilt üzerinde yenileyici, onarıcı yaraları iyileştirici etkisi vardır.

Krem özellikle çatlak, sivilce izleri, cilt lekeleri, yanık ve yaralarda tercih edilir. Aynı zamanda lazer epilasyon ile cilt bakımı ardından meydana gelen tahrişleri tedavi etmede de kullanılır. Bununla beraber dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da vardır. Örneğin krem açık yaralara uygulanmamalıdır. Aksi halde yaraların sulanması ve iltihap yapması söz konusudur.

Ayrıca kullanım öncesinde hekime mutlaka danışılması tavsiye edilir. Böylece yan etkilerden ve istenmeyen durumlardan, mümkün olduğunda uzaklaşılabilir. Peki, Madecassol krem prospektüs bilgileri neler?

Madecassol Krem Kullanım Yerleri
Madecassol Krem Kullanım Yerleri

Madecassol Krem Kullanım Yerleri

Madecassol krem nedir? Kremin 1g’ında 10mg Centella Asiatica’nın titre edilmiş ekstresi mevcuttur. Yardımcı maddeleri ise şöyledir;

 1. Glikol Stearat
 2. Propilen Glikol
 3. Sıvı Parafin Kalın
 4. Terpen Bulundurmayan Itır Yağı
 5. Terpen Bulundurmayan Lavanta Yağı
 6. Saf Su

Kullanım yerleri ise şöyledir;

 1. Yüzeysel 1. ve 2. derece yanıklar
 2. Bölgesel deri ülserleri
 3. Yatak Yaraları
 4. Meme başı çatlakları ve yarıkları
 5. Sünnet
 6. Genital bölge yırtılmaları
 7. Doğuma yardımcı olma amaçlı gerçekleştirilen küçük cerrahi müdahale
 8. Radyasyon tedavisi ardından meydana gelebilecek cilt hasarlarında iyileşme

Bununla beraber kullanım öncesinde hekime danışılması tavsiye edilir.

Madecassol Krem Dikkat Edilmesi Gerekenler

Madecassol krem ne işe yarar için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Her ilaç gibi kullanılmaması ve dikkatli kullanılması gereken durumlar söz konusudur. Dolayısıyla uygulama öncesinde dikkatli olunması gerekir.

İlacın prospektüs bilgisine göre kullanılmaması gereken durumlar şöyledir;

 1. Madecassol’un içerisinde yer alan herhangi bir maddeye alerji varsa
 2. Süperenfekte lezyonlarda

Ayrıca ilaç yumuşama eğilimi gösteren dokularda ve gözlerde uygulanmamalıdır. Yiyecek veya içecekle beraber kullanımı kısıtlayacak bilgi yoktur. Madecassol hamilelik döneminde de kullanılabilen bir ilaçtır. Bununla beraber uygulama öncesinde hekime ve eczacıya gidilmelidir. Eğer sonradan hamile olduğunuzu fark ederseniz, hekime başvurmanız gerekir.

Emzirme döneminde kullanımı üzerine prospektüs üzerinde herhangi bir bilgi yer almamaktadır. Bu dönemde kullanma öncesinde hekime başvurulmalıdır.

Madecassol Krem Nasıl Kullanılır?
Madecassol Krem Nasıl Kullanılır?

Madecassol Krem Nasıl Kullanılır?

Madecassol, Bepanthol gibi kremlerin nasıl kullanıldığı her zaman soru işaretidir. Eğer hekiminiz farklı tavsiye yapmadıysa, gün içerisinde 1 – 2 kere uygulanır. Uygulama için de öncelikle kapak ters çevrilir, ardından tüp delinir ve ilgili yaraya ince tabaka şeklinde sürülür. Tedavinin ne kadar devam edeceğini hekiminiz bildirir.

Prospektüse bakıldığında, çocuk ve yaşlılar için özel popülasyonlara yönelik klinik çalışma olmaması nedeniyle doz bilgisinin olmadığı ibaresi geçmektedir. Böbrek ve karaciğer yetmezliğinde de durum söz konusudur. Şayet kremin etkisinin çok zayıf yahut güçlü olduğunu düşünüyorsanız, hekime başvurmanız gerekir.

Eğer her zaman aldığınız dozu almayı unutmuşsanız, çift doz yapılmamalıdır. Şayet fazla kullanmışsanız hekime başvurmanız gerekir.

Madecassol Krem Yan Etkileri

Bilindiği üzere her ilaç, bazı yan etkilere de sahiptir. Bunlardan korunmak için bilinçsiz ilaç kullanımı yapmamak, hekim tavsiyeleri dışına çıkmamak gerekir. Madecassol yan etkileri de bunlardan biridir. Bir takım yan etkiler söz konusu olduğu için, bilinçli ve tedbirli uygulama yapılmalıdır.

Prospektüs bilgisine göre aşağıdaki durumlarda Madecassol kullanmayı durdurarak, derhal hekiminize bildirmeniz ya da en yakın hastanenin aciline başvurmanız geçmektedir;

 1. Kaşıntı
 2. Kızarıklık ve içi su dolu kabartılar
 3. Cilt döküntüsü
 4. Alerjik Reaksiyonlar

Bu gibi durumlar ciddi yan etkilerdir. Birini dahi yaşarsanız, hemen doktora gitmeniz gerekir. İlacın hafif yan etkisi olarak da cilt hassasiyeti geçer. Eğer farklı bir yan etki görmüşseniz, hekime başvuru yapılmalıdır.

Madecassol Kremin Faydaları
Madecassol Kremin Faydaları

Madecassol Kremin Faydaları Nelerdir?

Peki, Madecassol krem ne işe yarar faydaları nelerdir? Maddesel olarak ilacın faydalarını aşağıdaki gibi bahsetmek mümkündür;

 1. Cilt tahrişlerine yarar gösterir: İlaç selülit üzerine etkilidir. Az kullanımı ve güneşe çıkmamak şartlarıyla ciltteki kızarıklık ve tahrişlerine faydalıdır.
 2. Vücut ve bacak varis görünümünü düşürür: Varis, kılcal damar çatlamalarının deri üzerinde görülür şekilde mor ve mavi lekeler oluşturması olarak bahsedilebilir. Derin olmayan, yüzeysel varisler ile damar çatlamalarında yararlıdır.
 3. Ciltte beyazlık ve parlaklık sağlar: Krem günlük bakım amacıyla yüze uygulanırsa, birkaç haftadan, aya kadar parlaklığı, aydınlığı ve cilt renginizin açıldığını gözlemlenebilir.
 4. Kırışıklık görünümü düşürür: Madecassol hücre yenileyici özellik taşır. Göz çevresi ve altlarında kırışıkları görülür oranda azaltır.
 5. Güneş Lekelerine İyidir: Yaz aylarında birçok insanın ortak sorunu güneş lekeleridir. Kremin doğru ve düzenli kullanımı, çil ve güneş lekelerinde yardımcı olur.
 6. Sivilce İzleri: Sivilceler günümüzde çok sayıda insanın problemleri arasındadır. Kişiler nasıl bu cilt problemlerine çözüm getirebileceğini araştırır. Madecassol, akne izlerinin giderilmesinde de faydalıdır.
 7. Yanık İzleri: Hücre onarıcı ve yenileyici özelliği bulunan Madecassol krem, cildin tahrip olmuş, yanmış üst derisinde onarma veya soyulmasında yardımcı olan peeling etkisine sahiptir. Şiddetine göre yanık izlerini geçirir veya görünümü ciddi oranda düşürür.  
 8. Yara İzleri: Krem cilt üzerinde yaralara karşı yararlıdır.

 Bununla beraber kullanım öncesinde mutlaka hekime görünmeli, destek alınmalıdır.

Madecassol Krem Fiyatı

Madecassol krem fiyatı, tıpkı diğer ilaçlarda olduğu gibi seneden seneye yükselme veya düşme gösterebilir. Dolayısıyla size en yakın eczaneye müracaat etmeniz önerilir. Kremi eczaneden temin etmeniz mümkün olmakla beraber, önerilen hekime görünmedir.

Zira bir cilt probleminiz varsa size en iyi tedavi yöntemini hekim belirler. Eğer doğrudan ilacı alırsanız ve alerjiniz varsa, istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Dolayısıyla bu duruma önem verilmesi gerekir.

Uzmanlara Göre En İyi Uyku Zamanı… adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.