Pişik, pek çok bebeğin zor anlar yaşamasına neden olan ve huzursuzluğu arttırdığı bilinen cilt sorunlarından bir tanesidir. Acı ve ağrılarının derecesini bildirme konusunda çeşitli sıkıntılar içerisinde olan bebeklerin yaşadıkları pişik sorunu, onların verdiği tepkiden daha fazla acı hissetmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle pişik sorunun hekim gözetiminde tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Tedavi kapsamında pek çok krem bulunmakla birlikte bu kremlerden bir tanesi de Hametan kremdir.

Hametan pişik kremi, krem ve pomad şeklinde sunulan bir ilaç olduğu için ilaç ile ilgili çeşitli sorular sorulmakta olup bu konuda detaylı bir şekilde araştırma içerisinde olunmaktadır. Bu sorulardan bir tanesi de Hametan pomad ile krem arasındaki fark nedir şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Her ikisi de benzer fonksiyonlara sahip olmasına rağmen pomad, kremden biraz daha yağlıdır. Bunun yanı sıra daha önce de belirtildiği gibi her ikisi de bebeklerdeki pişik tedavisinde kullanılabilmektedir. Fakat kullanım sırasında dikkatli olunması gerekmekte olup gözle temasından uzak durulması oldukça önemlidir. Bu tarz durumlarda vakit kaybetmeden hekime görünmek gerekir.

Hametan Krem Nedir ve Ne için Kullanılır?
Hametan Krem Nedir ve Ne için Kullanılır?

Hametan Krem Nedir ve Ne için Kullanılır?

Hametan krem, çeşitli etken ve yardımcı maddelerden bir araya gelmiş bir kremdir. Genellikle cilt sorunlarının tedavisinde kullanılan krem, Hamamelis virginiana distilatı etken maddesinden oluşmaktadır. Bu maddenin iltihap giderici, kanamayı durdurucu ve doku büzücü bir etkisi bulunmakta olup bu etkiler, cilt sorunlarını tedavisini kolaylaştırmaktadır. Hametan krem prospektüs içerisinde yer alan bilgiler, kremin şu alanlarda kullanılabildiğini gözler önüne sermektedir:

 • Bebek ve küçük çocuklarda meydana gelen pişik sorunun tedavi edilmesinde
 • 1 ve 2. dereceden yanıklar ile güneş yanıklarını tedavi edilmesinde
 • Çizik ve kesilme gibi lezyonların tedavi edilmesinde
 • Kurumuş, çatlamış, yarılmış derilerin bakım, tedavi ve korunmasında
 • Emzirme döneminde bulunan kadınların meme uçlarında görülen çatlamaların giderilmesinde

Yukarıdaki gibi sıralanabilen alanlarda kremin kullanılabildiğini ifade etmek olanaklıdır. Krem kullanımı sırasında oldukça özenli ve titiz bir şekilde hareket edilmesi gerekmekte olup herhangi bir şekilde sorun olduğunda hekim tavsiyesine başvurulması gerekmektedir.

Bebeklerde Pişik Sorunu Nedir ve Hametan Kremin Bebeklerdeki Pişik Tedavisindeki Yeri Nedir?

Bebeklerde görülen pişik sorunu, bebeklerin konforlu bir yaşantı sürdürmesini engellemekte olup bu durum, pek çok ebeveynin de sorun yaşamasına neden olmaktadır. Bu bağlamda gerekli tedavi edici yöntemlere doktor kontrolünde başlanması gerekmektedir.

Bebeklerde görülen pişik sorunun görülme nedenleri oldukça fazladır. Bu nedenleri genel olarak şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

 • Bez değişiminin hijyenik bir şekilde gerçekleştirilmemesi
 • Bez değişiminin zamanında yapılmaması
 • Bebeklerin sıcak ortamlara maruz kalması
 • Bebeklerde görülen ishal

Bu ve buna benzer pek çok neden, bebeklerin cildinin tahriş olmasına neden olmaktadır. Bu noktada hekim muayenesi oldukça önemlidir. Pişik tedavisi kapsamında ön plana çıkan birçok ilaç bulunmakta olup bu ilaçlardan bir tanesi de Hametan kremdir. Bu krem, genel olarak ciltte görülen sorunların tedavisinde kullanılmakla birlikte aynı zamanda bebeklerdeki pişik sorununun çözümlenmesinde de tercih edilmektedir. Fakat ilacın kullanımı öncesinde Hametan krem prospektüs incelenmeli ve bu şekilde herhangi bir yanlış uygulamanın önüne geçilmelidir.

Hametan Kremin Pişik Tedavisindeki Kullanım Şekli Nedir?
Hametan Kremin Pişik Tedavisindeki Kullanım Şekli Nedir?

Hametan Kremin Pişik Tedavisindeki Kullanım Şekli Nedir?

Bebeklerde pişik tedavisinde kullanılan krem, çeşitli kullanım talimatlarını bünyesinde barındırmaktadır. Kremin bu talimatlara uygun bir şekilde kullanılması, herhangi bir sorunun ortaya çıkmasını engellemektedir. Bu bağlamda Hametam krem kullanımı sırasında belirlenen hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Hametan krem prospektüs içerisinde yer alan kullanım talimatlarına göre kremin bebeklerdeki kullanımı, doğumdan itibaren tercih edilebilmektedir. Bunun yanı sıra kullanım sırasında pişik görülen bölgeye kremin ince bir tabaka halinde ve masaj yaparak uygulanması gerekmektedir. Kremin doğru bir şekilde kullanımı, görülecek olumlu etkinin oranını da arttırmaktadır. Bu nedenle kullanım sırasında dikkatli olunması gerekmektedir.

Kremin günde bir ya da birkaç defa kullanılabilmesi mümkündür. Bu bağlamda bebeğin cildindeki tahrişin yoğunluğuna göre krem kullanım süresi belirlenebilmektedir. Fakat kremin kullanılması gerektiği durumlarda tercih edilmesi oldukça önemlidir. Bu bağlamda kreme ihtiyaç duyulduğunda kremin kullanılması oldukça önemli hususlardan bir tanesini oluşturmaktadır.

Kullanım Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Krem kullanımı sırasında çeşitli hususlara dikkat edilmesi gerekmekte olup bu hususlar, kremle birlikte gelecek olan etkinin pozitif anlamda artmasını olanaklı hale getirmektedir. Bu noktada daha önce de belirttiğimiz gibi kremin Hametan krem prospektüs içerisinde yer alan kurallara göre kullanılması gerekmektedir.

Krem kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken hususları genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

 • Kreme ihtiyaç duyulması halinde kremin kullanılması gerekmektedir. Bu bağlamda bebeklerde pişik probleminin görülmesi durumunda uygun şekilde kremin kullanılması gerekmektedir.
 • Hametan krem prospektüs bünyesinde yer alan kullanım talimatlarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda günde bir ya da birkaç defa kullanılması mümkündür.
 • Kullanım sırasında tahriş olan bölgeye krem, ince bir tabaka halinde sürülmeli ve bu kremin sürülmesi esnasında cilde masaj yapılmalıdır.
 • Herhangi bir olumsuzluğun görülmesi durumunda doktor kontrolüne gidilmesi gerekmektedir.

Yukarıdaki hususlara dikkat edildiği takdirde sorunsuz bir şekilde krem kullanımı sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra ciltte döküntü görülmesi, dil, boğaz, gırtlak, yüz bölgelerinde şişme görüldüğü an mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir.

Hametan Pişik Kremi Fiyatı Nedir?

Bilindiği üzere Hametan, mavi ve sarı olmak üzere iki farklı ambalajda satılmaktadır. Bu durumda pek çok insan Hametan sarı ve mavi arasındaki fark nedir şeklinde bir soru yöneltmekte olup mavi pomad, sarı ise kremi ifade etmektedir. İki ürünün de fiyatlandırması farklı olmakla birlikte bu konuda gerekli bilgilerin alınması oldukça önemlidir. Krem, eczane ve çeşitli internet sitelerinde satılmaktadır.

Yazımızın faydalı olduğunu umuyoruz. Hirudoid Krem Ne İşe Yarar? adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.