İnsan hayatı oldukça büyük kıymet taşımaktadır. Son dönemlerde başta trafik kazaları olmak üzere kaza sonucu gerçekleşen ölümlerde artış yaşanmaktadır. Bu noktada tehlikeye giren insan hayatı için ilk yardım kursu büyük öneme sahiptir. Kaza ve yaralanmalar insan hayatında başımıza her an gelebilecek olağan nitelikte durumlardır. Bu olağan hallerde bir dakika bile büyük öneme sahiptir. Bir dakika içinde bir insanın, belki de en yakınınızın, hayatını kurtarmak mümkün olabilir.

İlk yardım, herhangi bir kazanın gerçekleşmesi halinde hastaya yapılan ilk müdahaledir. Bu müdahaleyi yapmak için ilk yardım kursu desteği almak gerekmektedir. Her birey bu müdahaleyi yapamaz. Öncelikle sağlık ekipleri aranmalı, bu süre zarfında hastanın yaşamsal fonksiyonlarındaki devamlılığın sağlanması için çaba sarf edilmelidir. Sizde ilk yardım sertifikası alarak hayat kurtarma şansına sahip olabilirsiniz.

İlk Yardım Nasıl Uygulanır?

İlk Yardım Uygulaması

İlk yardım uygularken kaza geçiren kişiye ilaç verilmez. Şahsi aracıyla sağlık merkezlerinden birine götürmek doğru değildir. Çünkü bu aşamada hastaya zarar verme ihtimali vardır. Müdahale sırasında herhangi bir tıbbi müdahalede bulunulmaz. Yalnızca hastanın yaşamsal fonksiyonlarını gerçekleştirmek adına birtakım teknikler uygulanır.

İlk müdahale için yalnızca kalp masajı ya da suni solunum yapılmaz. Bu yöntemlerin uygulanmasını gerektiren alanlar vardır. Ancak her kaza için geçerli değildir. Kalp masajı ya da suni solunum hastanın bilincinin kapalı olduğu durumlarda uygulanmaktadır. Yanık, güneş çarpması, kırık, çıkık, kanama ve donma gibi hallerde de ilk yardım uygulanır. Gerçekleştirilen işlemler için ilk yardım eğitimi ya da ilk yardım eğitici eğitimi alınabilmektedir.

İlk Yardım Kursu Kapsamı Nasıldır?

İlk yardım eğitimi alan bireyler için ilk yardım sertifikası verilmektedir. Gereken zamanlarda ilk yardım sertifikası güncelleme işlemi gerçekleştirilmektedir. Kurs 16 saat sürmektedir. Kurs Sağlık Bakanlığı tarafınca eğitim vermesi için onay almış kurs merkezleri tarafından verilmektedir. Dileyen kursiyerler için ilk yardım eğitici eğitimi verilerek kurs verme şansı sunulmaktadır. Kursta verilen dersler:

 1. Genel İlk yardım
 2. Genel yaşam desteği
 3. Hava yolu tıkanıklığında ilk yardım
 4. Bilinç bozuklukları
 5. Kanamalar
 6. Zehirlenmeler
 7. Böcek sokması
 8. Yanmalar
 9. Acil taşıma teknikleri
 10. Sıcak ve güneş çarpmaları ve yanmalar
 • Deney nedir yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

İlk Yardım Sertifikası

İlk yardım eğitimi Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan sağlık kuruluşları tarafından verilen faydalı bir eğitim çeşididir. İş yerlerinin tehlike durumuna göre belirlenen sayıda çalışanın ilk yardım eğitimi almış olması kanuni olarak zorunluluktur. Ancak bu eğitimi yalnızca bir zorunluluk olarak görmek yanlıştır. Bunun yerine severek yapmak gerekmektedir. Eğitim sonunda sertifika verilen program insan hayatı için önemli faydalar sağlamaktadır.

Eğitim alan bireyler yaşamın her alanında ilk müdahaleyi yapacak bilinç ve düzeye ulaşmaktadır. Bu sebeple sertifikayı hak etmektedir. Gerekli durumlarda ilk yardım sertifikası güncelleme işlemi yapılmaktadır. Güncelleme isteyen kursiyerler için verilecek eğitim 8 saate düşmektedir.