Bu yazımızda her gün düzenli olarak ne kadar uyumanız gerektiği ve en iyi uyku zamanı saatinin ne zaman olacağı hakkında uzmanlardan edindiğimiz bilgileri derleyerek size sunuyoruz.

Ne Kadar Uyumalıyız?

Yapılan bilimsel araştırmalara göre yetişkinlern her gece 7-9 saat uyuması gerektiği belirtiliyor. Bu süreyi tutturamazsak, ertesi gün yaşayacaklarımız sadece yorgun ve asabi hissetmekle sınırlı kalmayabilir. Uyku yoksunluğunun yol açabileceği başlıca sorunlar şunlardır:

  • Stres
  • Bilişsel bozukluk
  • Yüksek tansiyon
  • Aşırı yeme

Kendimiz İçin En Uygun Yatma Saatini Nasıl Bilebiliriz?

Bu sorunun en mantıklı cevabı saat kaçta kalkmanız gerektiğine göre değişebilir. Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan bir bilimsel araştırmada insanların uykuya dalma sürelerinin 5 ila 20 dk. arasında değiştiği söyleniyor. Bu bilgiyi de göz önünde tutarak, ideal uyku zamanı için kalkış saatinizden geriye doğru sayarken, bu süreye bir de 20 dk. eklemelisiniz.

Sözgelimi her sabah saat 9:00’ da işte olmanız ve size hazırlanmak ve yolda geçen zaman için 2 saate gerekli ise, bu durumda sabah saat 7:00 ‘de kalkmanız gerekiyor demektir. Bu durumda akşam 9.40 ile gece yarısı arasında bir saatte uyumanız uygun demektir.

Fakat uykuya dalma saatiniz gerçekten iyi bir uyku uyuyup, dinlenmiş kalkmanız konusunda en önemli kriter olarak düşünülmemelidir. Buna rağmen yeterince uyuyabilmeniz için aynı saatlere bağlı kalmanız önemlidir. Öyle ki sizin için en uygun yatma ve kalkma saatlerini belirlediğinizde, hafta sonları da dahil olmak üzere her gün bu saatlere sadık kalmaya özen göstermelisiniz.

Böylece metabolik ritminizi sabit tutarsınız. Bunun sonucunda da daha kaliteli bir uyku uyumaya başlarsınız.

En Kaliteli Gece Uykusu İçin Yapabilecekleriniz
En Kaliteli Gece Uykusu İçin Yapabilecekleriniz

En Kaliteli Gece Uykusu İçin Yapabilecekleriniz

Bir gece bile uykusuz kalmak çok kötü bir şeydir. Uykuda Solunum Bozuklukları Uzmanı olarak görev yapan Dr. Martha Cortes’in bu konudaki önerileri şunlardır:

  • Bulunduğunuz yerde uyuyamıyorsanız, yerinizi değiştirmelisiniz.
  • Uykudan önce yazın. İster zihninizden geçenleri yazın, isterseniz ertesi gün yapacağınız işlerin listesini yazın. Yazmak, otomatik olarak beyninizi rahatlatır. Yalnız bu maddede dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta bulunuyor, yazma işlemini kağıt kalemle yapın. Telefonda ya da bilgisayarda yazmak, tam tersine uykunuzu kaçırabilir.
  • Yatmadan önce bilgisayar kullanmak zorundaysanız, mavi ışığın size yansımasın önleyen bir ekran koruyucu kullanın.
  • Uyumadan önce ne yediğinize dikkat edin. Yatma saatlerine çok yakın zamanlarda ( ideal olarak yatmadan 2 saat önce) hiçbir şey yememeye dikkat edin. Böylece gece uykuda olabilecek asit reflü probleminin önüne geçebilirsiniz.
  • Yatmadan önce yastığınıza lavanta vb. kokulu bir sprey sıkın. Bu aromaterapötik kokular sizi huzurlu olmaya davet eder ve daha kolay uyursunuz.

Uyku zamanı geldiğinde bu önerileri dikkate alırsanız, çok daha kolay uyuyabildiğinizi göreceksiniz.

Uzmanlara Göre En İyi Uyku Zamanı… adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ayrıca, Kekik Suyunu Popüler Hale Getiren Nedenler adlı yazımızın da faydalı olabileceğini düşünüyoruz.