Günümüzde pandemi sürecinin de devreye girmesiyle, dünyada herkes evlere kapandı. Virüs her yanı sarmaya devam ederken, yeni normalle birlikte kimi mikroorganizmaların ve bakterilerin ortaya çıkardığı hastalıklarda da artış görülmeye başladı. Bununla birlikte; mantar, egzama, zona, sedef gibi deri hastalıkları da çok arttı. İşte o yüzden de, Travazol adlı ilaç bu yöndeki rahatsızlıkları gidermek için tasarlanmış olduğu için, kullanımı da arttı. Nitekim, temizlik malzemelerinin aşırı kullanılmasıyla birlikte, ellerde çatlaklar, beyazlaşmalar, kaşıntılar ve deri dökülmeleri de görülmeye başladı. Bu noktada, insanlar Travazol kremi de daha fazla tüketmeye başladılar.

 Travazol Krem Nedir?
Travazol Krem Nedir?

Travazol Krem Nedir?

Travazol krem, eczanelerde bulunan; kızarıklık, kaşıntı, mantar, yanık ve pişik gibi durumlarda kullanacağınız temel ilaçlardan biridir. İçinde izakonazol nitrat ve diflukortolon valerat, likit parafin, vazelin, polisorbat, stearat ve distile su barındırmaktadır. Özellikle, mantar hastalıkları için bire bir olarak nitelendirilmektedir. Travazol krem, yazın oluşan kızarıklıklara ve pişiklere de iyi gelmekte olan, etkisi kuvvetli bir üründür.

Travazol Krem Ne İşe Yarar?

Travazol krem kullananlar, bu ürüne sürekli başvurmaktadırlar. Alanının en kaliteli ilaçlarından biri olarak bilinmektedir. Travazol krem, acil ihtiyaç anlarında sürülen akışkan, beyaz bir kremdir. Bu krem, Bilim İlaç firmasının çıkardığı bir üründür. Bu yönde, Travazol krem aşağıdaki sorunlarda başvurulacak ilk kaynaklardan biri olarak bilinmektedir:

 • Mantar enfeksiyonları
 •  Egzama
 • Sivilce
 • İltihaplı yara
 • Kaşıntı
 • Yanık
 • Kızarıklık
 • Pişik

Travazol Kremin Bileşenleri Ne Şekildedir?

Etkin madde: 1 g TRAVAZOL, 10 mg izokonazol nitrat ve 1 mg diflukortolon valerat içerir.

Yardımcı maddeler: Mineral oil No 6 (Likit parafin), Tween 60 (Polisorbat 60), Disodyum EDTA, Vazelin, Lanette O (Setostearil alkol), Arlacel 60 (Sorbitan stearat), Distile su içerir.

Travazol Krem Nelere İyi Gelmektedir?
Travazol Krem Nelere İyi Gelmektedir?

Travazol Krem Nelere İyi Gelmektedir?

Travazol krem, bebeklere de iyi gelmektedir. Yeni doğanlarda oluşan pişikler için de özellikle tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte, vücutta bakterilerden kaynaklanan çoğu rahatsızlık için Travazol krem önerilmektedir. Ağrılı iltihapların da baş düşmanı olan bu krem, ciltteki kurulukları da gidermektedir. Sızı yaratan, acıtan ya da kaşıntıya sebebiyet veren her durum için tavsiye edilmektedir.

Travazol Krem Nasıl Kullanılır?

Travazol krem, özellikle doktor kontrolünde olmadan kullanılmamalıdır. Eczaneden edinildiğinde, hangi amaçla kullanılacağı da eczacıya ayrıca belirtilmelidir. Bununla birlikte, ilacın prospektüsü de iyi okunmalı, oluşabilecek yan etkiler de değerlendirilmelidir. Doktorunuz neyi önerdiyse, o kullanımın dışına çıkmamanız gereklidir. Fakat, genel anlamda, bu ilaçtan günde iki kere, bir sabah bir de akşam kullanılması önerilmektedir. Bazen, mantar derecesine göre, bu durum günde üç kere kullanıma da yükseltilebilmektedir.

Travazol Krem Genellikle Hangi Bölgelerde Etkilidir?

Travazol krem, genellikle, el, ayak ve genital bölge kısımlarında etkisini büyük ölçüde göstermektedir. Parmak arası, el ve ayak tırnak mantarlarının veya cinsel organlardaki kaşıntıların tedavisi için de özellikle önerilmektedir. Bununla birlikte, sırtta gelişen ve kimi zaman kahverengi görünümlere neden olan lekelenmelere karşı da etkisini göstermektedir.

Travazol Krem Vajinal Olarak Kullanılabilir mi?

Travazol krem vajina içine sürülür mü sıkça araştırılan konulardan biridir. Nitekim, birçok kadında vajinal enfeksiyonlar artmaktadır. Kokulu, peynirimsi, katı bir akıntı, kaşıntı ya da yanma gibi özellikler, tuvalete çıkarken de kadınları zorlamaktadır. O anlamda, vajina için Travazol krem de tavsiye edilen mantar ilaçlarından biri olarak bilinmektedir.

Travazol Krem Böcek Isırıkları Veya Arı Sokmaları İçin Kullanılabilir Mi?
Travazol Krem Böcek Isırıkları Veya Arı Sokmaları İçin Kullanılabilir Mi?

Travazol Krem Böcek Isırıkları Veya Arı Sokmaları İçin Kullanılabilir Mi?

Travazol krem, böcek ısırıkları, arı sokmaları, küçük haşerelerin yaratıkları kötü etkileri önlemek için de kullanılabilmektedir.

Travazol Kremi Kimler Kullanamaz?

Travazol krem emziren, emzikli ya da hamile kadınlara pek tavsiye edilmemektedir. Ayrıca, büyük enfeksiyonlarda da etkisi yetmeyebilir. Kanlı iltihaplarda da muhakkak doktora başvurulması gerekmektedir.  

Travazol Kremin Yan Etkileri Var Mıdır, Bunlar Nelerdir?

Travazol krem, alerjik reaksiyon gösteren ciltler için tavsiye edilmez. O yüzden, bu krem yüzünden kimi yan etkilerin de görülmesi olasıdır. Bu yan etkileri aşağıda şu şekilde sayabiliriz:

 • Nefes almakta çekilen zorluk
 • Karın ağrısı
 • Kasık ağrısı
 • Yüzde şişlik
 • Dudaklarda şişlik ve yara
 • Uygulanan bölgede tam tersine gelişen kaşıntılar
 • Kurdeşen dökmek

Travazol Kremin Prospektüsünde Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Bakteri enfeksiyonu ile birlikte seyreden bir deri hastalığı varsa, ilave uygun tedavi gereklidir.
 • Travazol yüze uygulanacaksa, göze temasından kaçınılmalıdır.
 • Daha önce glokom şikayetiniz olduysa doktorunuzu bilgilendiriniz.
 • Topikal kortikosteroidlerin özellikle kapalı pansuman koşullarında, geniş bir alana yoğun olarak uygulanmaları yan etki riskini belirgin olarak artırır.
 • Yüze, kasık bölgesine veya koltukaltlarına uygulanması ve çocuklarda kullanımı sırasında yan etkilerinin artma riski nedeniyle dikkatli olunmalıdır. Ayrıca, çocuklarda sistemik absorbsiyondaki artış göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Sistemik kortikosteroidlerden bilindiği üzere kortikosteroidlerin kullanımı ile glokom da gelişebilmektedir (Örneğin; uzun süreli yüksek doz veya aşırı uygulamalar, pansuman teknikleri veya göz civarındaki deriye uygulanması).
 • Enfeksiyon el ve ayak parmaklan arasındaysa, buralara Travazol uygulanan gazlı bir bezin yerleştirilmesi önerilir.
 • Enfeksiyonun yeniden oluşmaması için ellerin yıkanması gereklidir. Çamaşırları da günlük olarak değiştirmelisiniz (El ve yüz bezleriniz, havlularınız, iç çamaşırlarınız tercihen pamuklu kumaştan olmalıdır). Yıkama esnasında kaynar su kullanmalısınız.
 • Düzenli şahsi hijyen Travazol ile tedavinin başarısı için çok önemlidir. Ayağınızda mantar varsa, ayaklar yıkandıktan sonra, parmak araları iyice kurulanmalıdır. Ayrıca, krem iyi yedirilmeli ve çoraplar da her gün değiştirilmelidir.

Travazol Kremin Fiyatı

Travazol krem fiyat olarak sorulduğunda, ortalama 24,70 TL şeklinde geçmekte ve eczanelerden de kolayca temin edilebilmektedir.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bunun yanı sıra, Hametan Pişik Kremi Bebeklerde Kullanılır mı? adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.