Kekik her türlü yemekte ve salatada oldukça lezzetli bir tat veren mucizevi bir baharattır. Lezzetinin yanı sıra vücuda sağladığı faydalarda bir o kadar fazladır. Kekik ve suyunun içerisinde vücuda fayda sağlayan, arındıran birçok vitamin ve mineraller yer almaktadır. Bu nedenlerden dolayı en sık tercih edilen baharatlar grubundadır. Vücuda bağışıklık kazandırmasının yanı sıra iltihaplı olan bölgeyi kurutma özelliğine sahip oldukça faydalı bir baharattır.

Kekik Suyu Faydaları

Kekik Suyu Faydaları

Vücudun her sorununa deva olan kekik, suyunun harici kullanımında yaraların temizlenmesinde fayda sağlarken aynı zamanda gargara yapılıp ağız hijyenini de sağlamaktadır. Antiseptik bir özelliğe sahip olması vücuda birçok farklı fayda sağlayarak hastalıklara karşı direnç gösterilmesine yardımcı olmaktadır.

Kekik içerisinde A, C, E, K vitaminleri yer alırken aynı zamanda demir, kalsiyum, magnezyum bakımında da bir hayli zengindir. Bu içeriğe sahip olmasından dolayı özellikle solunum yolu rahatsızlığı olan kişilere şifa niteliği taşıyarak son derece yardımcı bir baharattır.

Kekik suyu ve kekik yağı kullanımı cilde direk uygulandığı zaman mantar türü hastalıkların tedavisinde fayda sağlar. Kekik suyu sindirim için fayda sağlayarak hemoroit oluşumunu önlemektedir. İçeriğinde yer alan besin lifleri sayesinde kabızlık sorunlarına, şişkinlik oluşmasına fayda sağlayarak engel olmaktadır.

Kekik Suyunun İyi Geldiği Hastalıklar

Kekik suyu, yağı ve kendisi birçok hastalığa fayda sağlar. İçeriği sayesinde solunum yolu rahatsızlıklarında rahatlama sağlayarak boğaz yolunda meydana gelen ağrıların dinmesinde etkilidir. Soğuk algınlığı geçiren kişilerde iyileşme süreçlerinde etkin bir rol oynar.

Şifa deposu olan kekik suyu tüketiminde birçok fayda bulunmaktadır. Hastalıkların yanı sıra saçların uzamasına ve dökülmelerini durdurmaya da yardımcı niteliktedir.

Kekik Suyunun Az Bilinen Faydaları

Kişilerde meydana gelen anemi ve kansızlık sorunlarında şifa niteliği taşırken aynı zamanda kan yapıcı bir özelliğe sahiptir. Kan basıncını önleyerek yüksek tansiyon riskini ortadan kaldırıp engellemekle görevlidir. Kemik sağlığını koruyarak daha iyi gelişmesinde destek rol oynar. Aynı zamanda ileri yaşlarda görülebilecek olan kemik rahatsızlıklarını da engelleyici, önleyici özelliğe sahiptir. Birçok faydası bulunan kekik, kekik suyu ve yağını düzenli kullanmak önem taşır.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Eskilerden bu yana tadı hiç değişmeyen ve gündelik hayatın en çok tüketilen çaylarından biri de kekik çayıdır. Birçok önemli faydası olan kekik çayı kolay demlenen çaylar arasındadır. Öncelikle bu çayı taze kekikle yapabileceğiniz gibi kuru kekikle de yapabilirsiniz. Her mevsim taze kekik bulmak kolay olmadığından kişilerin tercihleri genel olarak kuru kekikten yana oluyor.

Kekik çayı için bir süzgeç içerisine bir miktar kekik koyun sonra bunun üzerinden sıcak su akıtarak bardağı doldurun. Dilerseniz kekikleri öncesinde sıcak su ile tozunu alarak da yıkama işlemi yapabilirisiniz. Sonrasında bir bardağın içerisinde suyunu süzdürerek doldurun. Günde bir ya da iki bardak içmek yeterlidir.

Elma Sirkesi İle Saç Bakımı

Bilgi Hakkında sitemizin yeni yazıları için bizi twitter’da takip edebilirsiniz